architektura wnętrz - projektowanie, wystrój i aranżacje

Słowniczek pojęć związanych z architekturą wnętrz

projekt koncepcyjny (koncepcja) – jest to płaski rzut projektowanego wnętrza z rozmieszczeniem funkcji - ścian działowych, mebli, ceramiki łazienkowej. Stanowi pierwszy etap kompleksowego projektu wnętrza, może również być osobną usługą – ale musi to być wyraźnie zaznaczone.
Projekt koncepcji nie zawiera kolorystyki, oświetlenia ani innych elementów składających się na kompleksowy projekt. Architekt powinien zaproponować przynajmniej dwie różne koncepcje dla każdego wnętrza. Prawidłowa współpraca powinna również trwać do momentu, kiedy zaakceptujemy ostatecznie projekt koncepcyjny – niestety często zdarza się, że architekt oddaje jedną koncepcję i na tym kończy swoją pracę.
Projekt koncepcyjny powinien być poprzedzony rozmową z nami o tym, jakie mamy oczekiwania co do projektowanego wnętrza – nie można zaakceptować sytuacji, gdy architekt bez konsultacji proponuje swoje rozwiązania. Ostatecznie, to my a nie architekt będziemy mieszkali w projektowanym wnętrzu.

Kompleksowy projekt wnętrz – na tę usługę składa się projekt koncepcyjny (porządne biura oferują co najmniej dwie koncepcje), dobór kolorystyki wnętrz, oświetlenia, zestawienie zastosowanych materiałów, mebli i innych elementów wyposażenia. Należy oczekiwać od projektanta doboru konkretnych modeli mebli czy rodzaju kafli, paneli etc. – towar musi być dostępny na lokalnym rynku. Na nic nie przyda nam się nawet bardzo ładny projekt, jeśli nie będziemy wiedzieć, gdzie kupić proponowane materiały. Doświadczony architekt wnętrz wskaże nam miejsce, gdzie można zamówić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, a często pomoże nam w uzyskaniu rabatu w sklepach, z którymi współpracuje. Powinien również dostosować ceny proponowanych rozwiązań do założonego przez nas pułapu. Wybór mebli i kolorystyki powinien oczywiście być z nami na bieżąco konsultowany. Ostatnim składnikiem kompleksowego projektu jest projekt techniczny.

Projekt techniczny – jego wykonanie następuje po ustaleniu wszystkich szczegółów dotyczących projektu. Składa się on z serii rysunków technicznych, na których znajduje się rozmieszczenie wszystkich elementów z dokładnym zwymiarowaniem ich położenia. Projekt powinien zawierać dokładne położenie ścian działowych i z karton–gipsu, rozmieszczenie punktów świetlnych i gniazdek, rozmieszczenie przyłączy wodno–kanalizacyjnych, rozrysowanie sufitów podwieszanych oraz elementów nietypowych (np. Mebli na zamówienie). Dobry projekt zwiera również schematy funkcjonalne oświetlenia (czyli informacje, który włącznik obsługuje które oświetlenie) oraz wszystkie inne informacje szczegółowe, które są konieczne do wykonania projektu.

Wizualizacja komputerowa – modny ostatnio sposób przedstawienia projektu. Po ustaleniu wszystkich szczegółów, a przed wykonaniem projektu technicznego, można poprosić o wykonanie wizualizacji. Jest to rysunek przedstawiający wygląd projektowanego wnętrza w przestrzeni trójwymiarowej, co ułatwia nam wyobrażenie sobie przyszłego wyglądu naszego lokum. Nie wszyscy projektanci oferują taką usługę, a zawsze jest ona związana z dodatkowym kosztem i dłuższym czasem wykonania projektu. Warto jednak zastanowić się nad zamówieniem wizualizacji, zwłaszcza jeśli nie mamy dużej wyobraźni przestrzennej. Jeśli chcemy otrzymać wizualizacje, musimy to uzgodnić przed rozpoczęciem pracy nad projektem.

Cena projektu – często trudno jest usłyszeć konkretną cenę za projekt. Musimy to oczywiście ustalić przed podpisaniem umowy. Najczęstszym sposobem wyceny jest ustalenie kwoty za metr kwadratowy projektowanej powierzchni. Niektórzy architekci wyceniają każde zlecenie indywidualnie.
Jak w wielu innych dziedzinach, cena jest związana z jakością usługi, ale nie zawsze najdroższy projektant jest tym najlepszym. Nie należy jednak sądzić, że uda nam się zdobyć prawdziwy projekt wnętrz po "okazyjnej" cenie. Takie ceny oferują na ogół osoby nie mające doświadczenia, które dopiero zaczynają działać w branży. Nie należy zatem oczekiwać, że uda nam się znaleźć dobrego architekta, który weźmie mniej niż 50zł/m2, zakładając oczywiście, że chodzi o projekt całego domu lub mieszkania. Przeciętna cena na Śląsku waha się pomiędzy 50-100zł za kompleksowy projekt. Osoby oferujące swoje usługi za dużo niższe kwoty należy omijać szerokim łukiem – za błędy projektanta zapłacimy znacznie więcej, niż wynosi różnica w cenie; dodatkowo nasze wnętrze będzie znacznie gorzej zaplanowane. Bliżej Warszawy ceny są oczywiście dużo wyższe, liczący się projektanci żądają z reguły powyżej 100zł/m2. W przypadku aranżacji niewielkich pomieszczeń, np. samej łazienki czy kuchni, cena ustalana jest indywidualnie. Aby wybrać konkretne biuro, najlepiej jest umówić się na spotkanie – każdy prawdziwy architekt chętnie spotka się z klientem, by omówić z nim szczegóły współpracy i wytłumaczyć, co dostanie w zamian za zainwestowane pieniądze.

Wybór architekta – na Śląsku znajduje się niewiele biur zajmujących się wyłącznie projektowaniem wnętrz. Dużo większy wybór mamy w Warszawie, gdzie dziedzina ta ma dłuższą tradycję, ale też ceny projektów są wyższe. Przed dokonaniem wyboru zawsze należy umówić się na spotkanie z architektem, by porozmawiać z nim o współpracy. Architekt powinien wytłumaczyć, na czym polega jego praca, co wejdzie w skład projektu oraz pokazać wcześniejsze, przykładowe projekty. Często na podstawie samej rozmowy z projektantem możemy stwierdzić, czy jest to osoba której chcemy powierzyć aranżację naszego lokalu.
Nie należy decydować się na pomoc biura architektonicznego, projektującego domy i przy okazji zajmującego się wnętrzami – jest to gwarancja drogiej usługi, która w dodatku jakością nie dorównuje prawdziwym projektom.

Dlaczego warto?

Co zyskamy zatrudniając architekta wnętrz? Dlaczego ten dodatkowy wydatek się opłaci?

Jak wybrac architekta wnętrz?

Boom budowlany przyniósł duży ruch na rynku wnętrzarkim. Powstało wiele nowych biur projektowych, nie zawzse posiadających odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Na co zwracać uwagę przy wyborze architekta?

Co powinien zawierać projekt aranżacji wnętrz?

Co otrzymamy w ramach współpracy z architektem? Na co możemy liczyć i czego powinniśmy się domagać?

Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi związane z projektowaniem wnętrz

Poprawny CSS!

Valid HTML 4.01 Transitional

Prawa autorskie WiD studio - projektowanie i aranżacje wnętrz . Kopiowanie całości lub części serwisu bez zgody autorów ZABRONINONE!